Ava see e-post veebibrauseris


Hea lugeja!


Märtsi uudiskiri tutvustab heade laste- ja noorteraamatute nimekirja jõudnud teoseid. Samuti saab lugeda uue kuu raamatu kohta ning piiluda ühe lasteraamatute kirjastaja sahtlisse. 

Head lugemist!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

Kultuurkapitali lastekirjanduse aastapreemia selgunud

 
Kultuurkapital kuulutas välja kirjanduse aastapreemiate laureaadid. Lasteraamatute kategoorias oli võidukas Juhani Püttsepa teos "On kuu kui kuldne laev" (Tänapäev), mis kõneleb eestlaste põgenemisest Rootsi 1944. aasta sügisel. Teose tegevustik antakse edasi lapse silmade läbi. Raamatu on illustreerinud läti raamatukunstnik Gundega Muzikante. Lastekirjanduse žüriisse kuulusid Jaanika Palm (esinaine), Jaanus Vaiksoo ja Helle Laanpere. Loe edasi... 

Head laste- ja noorteraamatud on selgunud

 
Lastekaitse Liit ja Eesti Lastekirjanduse Keskus kuulutasid 4. märtsil 2021 välja parimad möödunud aastal ilmunud laste- ja noorteraamatud. Lastekirjanduse eksperdid tegid valiku ligi 782 raamatu hulgast, millest 193 olid algupärandid ja 589 tõlgitud raamatud. Kokku valiti nimekirja 16 teost lastele ja 7 noortele. Oma lemmiku poolt hääletasid seekord ka noored lugejad ise. Loe edasi... 

Virtuaaltund 4.–6. klassi õpilastele   

 
Eesti Lastekirjanduse Keskus viib Zoomi keskkonnas läbi virtuaalset teematundi "Kust mõtted tulevad?". Juhendaja tutvustab lastekirjanduse keskuse varakambrist osalejatele raamatute sündimise teekonda. Videosilla vahendusel tutvutakse ka mitmete lastekirjanikega. Tunnis osalejad ammutavad inspiratsiooni lugudest, et siis üheskoos kirjutada ja enda tekste ka illustreerida. Loe edasi... 

Laena raamatuid kontaktivabalt

 
Viiruse leviku tõkestamiseks on lastekirjanduse keskus külastajatele suletud kuni 4. aprillini 2021. Keskuse raamatukogust saab raamatuid laenata ettetellimise teel ja kontaktivabalt esmaspäevast reedeni 10–18. Ettetellitud raamatud saab kätte keskuse fuajeest. 2021. aastal laenutatud raamatute tähtaegu pikendame jooksvalt ja viiviseid ei rakenda. Loe edasi... 

Näitus "Pildi jõud" Moskvas

 
Venemaa Riiklikus Lasteraamatukogus avati Tallinna illustratsioonitriennaali näitus "Pildi jõud". Vene publikul on võimalik näha mullu novembris Eesti Rahvusraamatukogus toimunud triennaalil üles astunud Eesti raamatukunstnike ja nende Vene kolleegide töid. Näituse kuraator on Viive Noor ja selle sündimist toetas Eesti saatkond Moskvas. Teiste hulgas näeb Kadi Kurema, Gerda Märtensi, Urmas Viigi ja Joonas Sildre illustratsioone. Loe edasi... 

Näitus "Salaelud" Poolas

 
Poolas Szczecinis Pommeri hertsogilossis on avatud eesti raamatukunstnike näitus "Salaelud". Huvilised saavad uudistada graafikat ja joonistusi Urmas Viigilt, Kadi Kuremalt, Regina Lukk-Toomperelt ja Viive Noorelt. Rändnäitus avati esmakordselt aastal 2016 ja seda on olnud võimalik vaadata Prantsusmaal, Iisraelis, Valgevenes ja Poolas. Näituse korraldaja on Eesti Suursaatkond Poolas ning see jääb avatuks 5. aprillini. Loe edasi... 

Märts: Sarah Crossan "Iiris"

"Iiris" on Sarah Crossani neljas eesti keeles ilmunud raamat. Varem on meil välja antud "Üks" (2017), "Õun ja vihm" (2018) ning "Kuutõus" (2020), mis kõik on praegusaja ühiskonna olulistele probleemidele ja valupunktidele tähelepanu pööranud. Kodumaal 2019. aastal trükivalgust näinud "Iiris" ("Toffee") jätkab sama liini. Raamatu keskseteks teemadeks on vägivald, surm ja mälu.

Teose peategelane, 16-aastane Allison põgeneb kodust. Tema ema on surnud õige pea pärast tütre sündi, mistõttu on isa kasvatanud tüdrukut üksinda. Aeg-ajalt on isa-tütre elust läbi käinud ka kasuemakandidaate, kuid keegi pole pikemalt pidama jäänud. Kui nende ellu saabub Kelly-Anne, on tüdrukul esimest korda tunne, et saab kellelegi loota. Siis aga otsustab naine lahkuda ja kutsub tüdrukut kaasa. Allison ei suuda isa maha jätta ja otsustab jääda. Hiljem ümber mõelnud, ei leia tüdruk Kelly-Anne’i naise saadetud aadressilt eest. Loe edasi...


"Sahtel" on rubriik, kust saame teada, millised põnevad tööd on ühel kirjanikul, tõlkijal, illustraatoril või kirjastajal parajasti käsil või ootavad sahtlis avaldamist. Sel korral avab oma sahtlid Rahva Raamatu kirjastuse lasteraamatute projektijuht Dea Oidekivi.

Ega ma siiamaani tegelikult ei tea, kelleks ma saada tahan, aga minu kodus on nii, et kingariiul võib olla, aga raamaturiiul peab olema. Ja kuna mu vend ehitas mulle ühe sellise, mis on maast laeni, siis sahtleid mul enam praktiliselt vaja ei lähegi ja saan rahus kõik raamatud välja anda, mis pähe tulevad.

Eelmisel aastal ilmus mul näiteks selline lahe tšehhi autori raamat nagu "Kuidas ehitada autot" (Martin Sodomka). Üks hea ema noppis selle naksti uudiskirjanduse laualt üles ja viis koju. Ja seal kodus elasid veel üks hea laps ja üks hea isa, kes kirjutas mulle Instagrami, et kui selliseid raamatuid veel oleks, siis ta võib täitsa vabalt ise edaspidi kõik unejutud oma lapsele ette lugeda. Kas võiks olla midagi veel paremat? See tähendab ju, et ma sain ühe raamatuga lausa kaks lugejat korraga!

Aga ega ma ainult uhkeid välismaised autoreid ei vali, ikka oma kodukandist ka. Hea meel on, et juba sel kevadsuvel saavad mõned eesti autorite raamatud just läbi minu võimaluse ilmuda. Konnade rändehooajaks saabub Kaie Ilvese ja Ülle Meistri armas teos "Iseäralik konnapoeg". Ekstra tänan siinkohal Eesti Kultuurkapitali, kes meid lahkesti toetas.

Mõnusaid suveõhtuid saab veeta luuleraamatuga "Pilve teel", mille andekas autor Kaidi Kruus on sinna lisaks tekstile ka kõik illustratsioonid täitsa ise välja võlunud!

Ja loomulikult saavad tõelise maiuspala kõik Maja Lunde ja Lisa Aisato eesti fännid, kes kannatlikult uue raamatu ilmumist oodanud on. Olge lahked – "Päikesevalaja", mille peategelanna peab seisma vastamisi oma suurima hirmuga, kuid leiab loomulikult õnne ja armastuse. Ja lootuse uuest kevadest.

Olge hoitud ja lugege vahelduseks ikka mõni lasteraamat ka! Need on hingele head.

"Varasalve" rubriigis pöörame pilgu minevikku ja tutvume ühe raamatuga eesti lastekirjanduse varamust. Uurime mõnda võib-olla juba unustatud teost, mis kahtlemata toob äratundmisrõõmu meie vanematele ja vanavanematele. Vaatame lastekirjanduse keskuse arhiivi ja varakambri vitriinidesse ning tõstame sealt esile pärleid, mis kindlasti meenutamist ja lugemist väärivad. Sel korral toome varasalvest välja Hando Runneli raamatu "Mõtelda on mõnus" aastast 1982.

Ma ei mäleta, et Runneli "Mõtelda on mõnus" oma ilmumise ajal suurt furoori oleks tekitanud. Võib-olla täiskasvanud mõtlesid ja arutasidki, et kuidas küll lastele ja sellistest asjadest, kuid laste lugemisrõõmu kõrval olid need arvamused tühised.

Surm ja suitsetamine, altkäemaksud ja elamispinnakriis – polnud need ju tavapärased teemad, mida toonastes laste luulekogudes leida võis. Ega nüüdki leia. Vaid vähesed oskasid toona ja suudavad tänagi rasketest teemadest rääkida nii, et laste elurõõm püsima jääb. Tänu tollele temaatilisele tõsidusele ja laiahaardelisusele suudavad aga noored lugejad ehk ka edaspidises elukäigus olulist vähetähtsast eristada ning pisikesi argirõõme märgata.

"Kingi mulle kinopilet", "Nutikas lutikas", "Käivad kassid perenaise kannul" ja paljud teised tulevad taas meelde, justkui oleksin alles eile raamatu käest pannud... Milline mõnu sõnade ritta ladumisest, milline mõnu nende lugemisest! Jah, suur ja sügav, tugevalt maa küljes kinni ja samas ääretult vaba on Runneli luule. Tore, et taas kohtusime!

 

Tallinna Keskraamatukogu valib parimat noorteromaani

Noored vanuses 13 ̶ 26 on oodatud hääletama oma lemmikteoste poolt kuni 30. märtsini 2021. Parima eesti ja parima välismaise teose autorid saavad auhinna "Noor loeb!“ 


Rahvakultuurikeskus otsib jutuvestijaid

Eesti Rahvakultuuri Keskus soovib kaardistada jutuvestmismaastikku praegusel ajahetkel. Andmeid oodatakse 9. aprilliks.
 

Head laste- ja noorteraamatud

Lastekirjanduse keskuse kirjandusuurija Jaanika Palm tutvustab Õpetajate Lehes sel aastal hea laste- ja noorteraamatu nimekirja valitud teoseid. 
 
facebook
Liitu meie uudiskirjaga
koduleht
Instagram

Eesti Lastekirjanduse Keskus
Pikk 73, Tallinn 10133
+372 617 7231, elk@elk.ee

Kui Te ei soovi enam Lastekirjanduse
uudistajat saada, klikake palun siia.