Hea lugeja!


Aasta algus toob lastekirjanduse maailma mõndagi toredat. Ilon Wiklandi juubeliaasta tähistamiseks läks mööda Eesti raamatukogusid rändama imeline tegelusnäitus "Pikk-pikk teekond", selgunud on kõige kaunimad lasteraamatud ning välja on kuulutatud algupärase noorteromaani konkurss. Kutsume kõiki osalema ka lastekirjanduse aastakoosolekul!

Head lugemist!

Eesti Lastekirjanduse Keskus


Algupärase noorteromaani konkurss


Kirjastus Tänapäev ja Eesti Lastekirjanduse Keskus kuulutasid välja algupärase noorteromaani konkursi. Romaani sihtgrupp on 14–18-aastased noored ning nõutava käsikirja pikkus 5–10 autoripoognat (200 000–400 000 tähemärki koos vahedega). Käsikirju saab esitada 1. juunini 2020 ning need tuleb saata või tuua kirjastusse Tänapäev. Võitjad kuulutatakse välja käesoleva aasta sügisel. Loe edasi... 


Kohvernäitus "Pikk-pikk teekond" Ilon Wiklandist

 
Ilon Wiklandi 90. juubeli tähistamiseks läheb mööda Eesti raamatukogusid rändama ainulaadne kohvritesse pakitud tegelusnäitus "Pikk-pikk teekond". Näitus on inspireeritud maailmakuulsa illustraatori elust ja loomingust ning selle tarbeks loodi ka mänguline teematund, mida viivad läbi raamatukogude lastetöötajad. Näituse kujundas kunstnik Kaie Kal. Loe edasi...

Jacqueline Molnári isikunäitus lastekirjanduse keskuses

 
Eesti lastekirjanduse keskuses on avatud Ungari ühe andekaima illustraatori Jacqueline Molnári isikunäitus "Muinasjutt ja tegelikkus". Näitusel näeb illustraatori viimaste aastate jooksul valminud töid. Kunstnik kasutab mitmesuguseid tehnikaid ning tema loomingut iseloomustavad kirkad ja elavad värvi ning peensusteni viimistletud detailid. Näitus sündis koostöös Ungari instituudiga ning see on keskuses avatud 6. märtsini. Loe edasi...

Selgusid 2019. aasta kauneima lasteraamatud

 
4. veebruaril kuulutati välja 2019. aasta kauneimad lasteraamatud, mille hulka valiti "Ennemuistsed jutud Reinuvader Rebasest", "Saskia otsib värve", "Võileib võimleb", "Hajameelse haldja sünnipäevapidu" ja "Väike Vunts". Eriauhinna said raamatud "Kõrv", "Auklik päev", "Armunud keldrikoll, vegan verikäkk ja teised" ning "Kurja kala kohvik". Kauneimad raamatud on 29. veebruarini väljas rahvusraamatukogu trepigaleriis. Loe edasi...

Rampsu raamaturiiulid on hästi vastu võetud


Rampsu raamaturiiulitelt loetakse kõige enam Andrus Kivirähki, Mika Keräneni ja Ilmar Tomuski teoseid. Taaraautomaatide annetustest sündinud unikaalse disainiga raamaturiiulid sündisid Heategevusfondi Aitan Lapsi, Plaat Detaili, Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Lastekirjanduse Keskuse koostöös ning neid näeb 26 Eesti raamatukogus. Riiulite jõudmine ramatukogudesse tähistas ka "Lugemisisu" lugemisprogrammi algust, millega on tänaseks liitunud 108 raamatukogu. Loe edasi...


Lastekirjanduse aastakoosolek
 

Kõik lastekirjanduse sõbrad on 5. märtsil oodatud lastekirjanduse keskusesse, kus toimub lastekirjanduse aastakoosolek. Möödunud aastal ilmunud lasteraamatutest teevad kokkuvõtteid kirjandusuurijad Jaanika Palm ja Krista Kumberg ning illustraator Viive Noor. Samuti kuulutatakse traditsiooniliselt välja Head laste- ja noorteraamatud. Vajalik on eelregistreerimine. Loe edasi...
 


Nukitsa konkurss ootab hääletama


XV Nukitsa konkurss kutsub kõiki 6–13-aastasi raamatusõpru valima oma lemmikkirjanikku ja -illustraatorit. Lugejaküsitluse eesmärk on raamatute ja lugemise populariseerimine ning lasteraamatute autorite ja kirjastajate tunnustamine. Valiku saab teha viimase kahe aasta jooksul ilmunud 100 teose hulgast. Oma hääle saab anda raamatukogudes või elektrooniliselt Eesti Lastekirjanduse Keskuse kodulehel kuni 23. veebruarini. Loe edasi...


Linnalaager "Kaheksa ühe hoobiga" kutsub osalema


Koolivaheaegadel kutsuvad kaheksa Tallinna vanalinna muuseumi 1.–3. klassi lapsi toredasse linnalaagrisse "Kaheksa ühe hoobiga". Lapsed saavad osaleda põnevas otsimismängus, mis viib ühest muuseumist teise. Igas muuseumis toimuvad ka teematunnid, kus saab palju uusi teadmisi. Järgmine laager toimub 25.–28. veebruaril ja registreerida on võimalik juba praegu. Loe edasi...


Kairi Look Läti raamatumessil


29. veebruaril esitleb Kairi Look Riias toimuval Läti raamatumessil oma lasteraamatu "Lennujaama lutikad ei anna alla" lätikeelset tõlget. Raamatu andis välja kirjastus Petergailis ning tõlkis Guntars Godiņš. Kirjanikul on Läti raamatumessil kaks esinemist. Kõigepealt osaleb ta vestlusringis koos Contra ning soome luuletaja Heli Laaksoneniga. Seejärel esineb ta festivali lastelaval väikestele lugejatele. Loe edasi...
 


Kate DiCamillo "Edward Tulane’i imetabane teekond"

Ameerika kirjanik Kate DiCamillo on austatud ja hinnatud lastekirjanik nii kodumaal kui ka kaugel väljaspool seda. Talle omistatud lastekirjanduse auhinnad, millest mainekaim on Newbery medal, ning teoste siirded filmi- ja teatrimaailma tõestavad, et kirjanikul on lugejaile midagi olulist öelda. Eestiski pole Kate DiCamillo tundmatu nimi. Varasematel aastatel on ilmunud neli raamatut: "Lugu hiirest nimega Desperaux" (2006), "Tiiger virgub" (2008), "Kõik Winn-Dixie pärast" (2008) ja "Mustkunstniku elevant" (2012). Need lood on tõmmanud meie noorte lugejate tähelepanu ja köitnud ka täiskasvanuid. Hiljuti tõlgitud "Edward Tulane’i imetabane teekond" pole selles reas mingi erand. Siin on olemas kõik Kate DiCamillo varasemate raamatute tugevused: köitev lugu, suurte teemade inimlikuks ja lihtsaks rääkimine ning sümpaatsed, kaasa elama kutsuvad tegelased.

Raamatut tutvustavast lühitekstist selgub, et loo inspiratsiooniallikas on elegantne mängujänes, kes DiCamillole kingiti ja kelle ta elutuppa istuma unustas. Peagi aga nägi kirjanik unes, et loomake lebab ookeanisügavuses
ja ootab leidmist. Nõnda saigi alguse raamat, mille tegevustik keskendub portselanjänesele, kelle omanikuks on kümneaastane Abilene Tulane. 
Loe edasi...


"Sahtel" on rubriik, kus saame teada, millised põnevad tööd on ühel kirjanikul, tõlkijal, illustraatoril või kirjastajal parajasti käsil või ootavad sahtlis avaldamist. Sel korral avab oma sahtli kirjanik Priit Põhjala.

Minul on parajasti pooleli David Walliamsi raamatu "Maailma halvimad lapsed" tõlke toimetamine. Ja varsti võtan käsile järgmise Walliamsi, mis praegu on veel tõlkija Maria Lepiku töölaual. Fännid, rõõmustage – mõlemad raamatud peaksid ilmuma juba sel aastal!

Sahtlipõhjas on mul õige pikalt seisnud kaks omaenda algusjärgus lasteraamatukäsikirja. Esimene sisaldab pehmelt öeldes jaburavõitu pildikesi õpetajate ja koolilaste elust. Ja teises on peategelaseks üks väike tavaline linn, kuhu satub üks suur ebatavaline loom, kes pöörab linnakese elu üheks päevaks täiesti pea peale. Loodan, et emb-kumb neist kahest käsikirjast saab selle aasta jooksul avaldamisküpseks.

Mis veel? Ah soo, just sain valmis ajakirjas Hea Laps ilmuva keeleteemalise koomiksi "Doktor Tindipleki töötuba" märtsikuise osa teksti. Nüüd saab Ulla Saar hakata selle juurde pilte joonistama, samal ajal kui mina mõtlen juba aprillikoomiksi teemale.

 

Nööbid on ära – Nukitsamees 100

Oskar Lutsu majamuuseum korraldab 9.–19. märtsini 4.–7. klasside eesti keele ja kirjanduse õppe toetamiseks võistlusmängu "Nööbid on ära – Nukitsamees 100”
 

Prima Vista ootab fänniloomingut

Kirjandusfestival Prima Vista kuulutas välja konkursi, kuhu oodatakse oma lugudega osalema kõiki kuni 26-aastaseid fänniloomingu (fanfiction) autoreid.
 

Selgus Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia laureaat

Laureaat kuulutati välja Ilon Wiklandi 90. sünnipäeval Iloni Imedemaal, Haapsalus. Konkursi võitis 14-aastane Võru Kunstikooli õpilane Jane Mustrik.
 

Omaloomingunäitus lasteaialastele

Lasteaialapsed üle Eesti on oodatud osalema omaloomingunäitusel „Minu lemmikraamatu tegelane“. Töid saab saata kuni 2. märtsini.
 

Lastelavastus "Tähemängud ja mängutähed"

14. märtsil toimuvad hubases Särevi Teatritoas lastelavastuse “Tähemängud ja mängutähed” etendused, mille aluseks on Peeter Volkonski lasteluule.  
 

Kuulutati välja "Aasta raamatusõber"

4. veebruaril kuulutas Eesti Kirjastuste Liit seitsmendat korda välja "Aasta raamatusõbra". Tiitli pälvis Eesti Emakeeleõpetajate Selts. 
 

Ilon Wiklandi juubeliaasta

5. veebruaril oli Ilon Wikland 90. sünnipäev. Illustraatori juubeliaastat tähistatakse Iloni imedemaal mitmekülgse programmiga.  


Filmimuuseumis saab kohtuda filmi "Sipsik" tegijatega

23. veebruaril saab filmimuuseumi lastekinos vaadata joonisfilmi "Sipsik" ja kohtuda peale seanssi filmi tegijatega.
 

Kohtumine "Sipsiku" tegijatega Elektriteatris

7. märtsil linastub "Sipsiku" joonisfilm Tartus. Filmi järel on vestlusringis külas Sipsikule hääle andnud Ott Sepp ja režissöör Meelis Arulepp.

 

facebook
Liitu meie uudiskirjaga
koduleht

Eesti Lastekirjanduse Keskus
Pikk 73, Tallinn 10133
+372 617 7231, elk@elk.ee

Kui Te ei soovi enam Lastekirjanduse
uudistajat saada, klikake palun siia.